Hemoroid nedir?

Hemoroid makat bölgesinde görülen ve basur, mayasıl gibi isimlerle de bilinen bir hastalıktır.
Kalın barsağın son bölümünde dışkılama fonksiyonuna yardımcı olan, elastik doku ve damardan zengin bir yapı olan hemoroidal yastıklar bulunmaktadır.
Hemoroidal yastıkların çeşitli nedenlerle esnemesi, gevşemesi ve aşağıya doğru sarkmasına hemoroid denilir. Makat bölgesinin varisi de denilebilir.

Hemoroid 2 şekilde ortaya çıkabilir.

  • DIŞ HEMOROİD: Makatın dış kısmında bir et sarkıntısı şeklinde ortaya çıkar. Normalde dışarıdan görülebilir ve dokunmakla hissedilebilir.
  • İÇ HEMOROİD: Makatın iç kısmında bir et sarkıntısı şeklinde ortaya çıkar. Normalde dışarıdan görülmez ve hissedilmez. Ancak muayene esnasında tespit edilebilir.


  • Hemoroid belirtileri nelerdir?

    Kanama en sık görülen hemoroid belirtisidir. Makatta ele gelen şişlik diğer önemli bir belirtidir. Hemoroid akıntı, kaşıntı, yanma şeklinde belirtilerle de ortaya çıkabilir. Özellikle iç hemoroitler başlangıçta belirti vermeyebilir. Ancak et sarkıntısı şeklinde olan hemoroidin içindeki damarda kan pıhtılaşırsa çok ağrılı, sert bir şişlik şeklinde ortaya çıkabilir. Kişilerin yarıdan fazlası ömürlerinde en az bir kere bu belirtilerden muzdarip olabilir.

    Yukarı