Ameliyatsız Hemorid Tedavisi

Hemoroid mutlaka ameliyatla mı tedavi edilir?

Ameliyat hastaneye yatmayı, genel anesteziyi gerektiren bir prosedürdür. Ayrıca riskleri olması, şifanın uzun sürmesi, ağrılı olması dezavantajlarıdır. Hastaneye yatmayı, genel anestezi almayı, öncesinde çeşitli tetkikler yaptırmayı gerektirmeyen, klinik şartlarında uygulanabilen yöntemler mevcuttur. Bunlara ameliyatsız yöntemler tabirini kullanıyoruz. Hasta muayene edildikten sonra anestezi uygulamadan, ağrısız 5 dakika içerisinde uygulanır ve hasta yürüyerek klinikten ayrılır.

Ameliyatsız hemoroit tedavi yöntemleri

Tedavide amaç sarkan dokunun yok edilmesi ve bir daha sarkmasının engellenmesidir. Tedavide doku yok edilir ve yerinde kalan yara dokusu iyileşirken büzüşerek sarkmayı engelleyecek skar dokusu dediğimiz dokuyu oluşturur. Band ligasyon Bağlama da denilen bu yöntem hemoroid dokusunun esasını oluşturan damarların bibinden özel bir cihazla bağlanması ve kan gidişi engellenerek ölmesi prensibine dayanır. İnfrared koagülasyon Özel bir cihazla verilen ışık bir nevi dokuyu yakar ve büzüştürerek ufaltır. Tek başına yeterli sonuç vermez. Ancak birinci derece hemoroidlere uygulanabilir. Surgitron Radyofrekans yani ses dalgası oluşturan bir cihazla yapılır. Dokuyu büzüştürerek tedavi sağlar. İç hemoroidlerde yeterli değildir. Dış hemoroidlerde başarıyla uygulanır. Skleroterapi Hemoroid dokusu çevresine ilaç enjekte edilerek uygulanır. Genelde tek başına yeterli sonuç vermez, band ligasyonla beraber uygulanabilir.

Hemoroidin lazerle tedavisi

Lazerle ameliyatsız tedavi ancak üçüncü derece hemoroidlere kadar uygulanabilir, uzun dönem sonuçları araştırılmalıdır.
Ameliyat öncesi hiçbir hazırlık gerekmiyor. Uyuşturmaya ihtiyaç yoktur. Ağrısız-acısız 5 dakika içerisinde hemoroid memelerinin dibine özel bir aletle lastik halka konularak bağlanıyor. Meme zaman içerisinde ölüp ve düşüyor. Tedavi sonrası yürüyerek gidebiliyorsunuz. Tedavi sonrası tuvalet tutamama, darlık, kalıcı akıntı gibi problem ihtimali sıfırdır.

Yukarı