Fissür (yırtık) ve Tedavisi

Fissür nedir?

Anal kanalda ( makat kanalında) oluşan çatlak (yırtık) şeklinde ağrılı bir yaradır. 100 kişiden 90 ında makatın arka tarafta, 10 unda makatın ön tarafında görülür.

Belirtileri nelerdir?

Anal fissür dışkılama sonrası yanma şeklinde ağrı yapar. Bu ağrı birkaç dakika ile birkaç saat arası sürebilir. Ayrıca akıntıya bağlı ıslaklık ve kaşıntı olabilir. Bunların dışında idrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, idrar yapamama gibi belirtiler de oluşabilir. Zamanla çatlağın dış ucunda et sarkıntısı oluşur.

Nedenleri nelerdir?

Genellikle sert ve kalın dışkılama sonrasında oluşur. Nedeni genellikle kabızlıktır. Çok ıkınmaya neden ishal sonrası da oluşabilir. Bazen barsak hastalıkları ve bazı sistemik hastalıklara da bağlı olabilir.

Tedavi edilmezse ne olur?

Bir kez oluştuğunda hasta ağrı nedeniyle dışkılamayı geciktireceğinden çok zor iyileşir. Bu nedenle tedavi edilmezse genellikle kronikleşir (müzminleşir).

Tedavisi nasıl yapılır?

Hastalık ilk oluştuğunda sıcak su oturma banyoları ve kremlerle tedavi edilebilir. Ancak yüksek oranda tekrarlama ve kronikleşme (müzminleşme) söz konusudur. Tıbbi tedavi ile iyileşmeyen hastalara cerrahi müdahale gerekir. Tedavisi muayenehane şartlarında lokal anestezi ile 10 dakikada uygulanabilen bir işlemle yapılabilir.

Fissür Ameliyatı Doktoru

Fissür halk tabiriyle makat ağızında yırtık, çatlak olarak ifade edilir. Bağırsak yırtığı de denir. Birinci sebep kabızlıktır. Tuvalette çek uzun süre oturma, ıkınma, makatın aşırı gerilmesi de sebep olabilir. İlk olduğunda makatta bıçakla kesilme, iğne batması gibi bir his oluşur. Ufak bir kanama veya tuvalet kağıdına kan bulaşması olur. Bu şikayet olur olmaz fissür ameliyatı doktoruna gidilmelidir. Çünkü fissür ameliyatı doktoru gözle muayene ile yırtık teşhisini koyar ve ilaçla tedaviye başlar. Bu aşamadaki ilaçla tedavisinin sonuç verme şansı vardır. İlaç tedavisi üç haftada sonuç vermez ise fissür ameliyatı doktoru ameliyata karar verecektir, çünkü hastalık artık kronikleşmiş ve geçmeyecek anlamına gelir.
Fissürlü bir hastada hayat ızdırap olur. Her büyük tuvalette makatta çok şiddetli ağrılar olur ve saatlerce geçmez. İlerledikçe ağrı çok şiddetli olarak gün boyu devam eder. Kişi çalışma hayatını sürdürmekte zorlanır. Yemek yemeye, tuvalete gitmeye korkar hale gelir. Izdıraplı sinirli ve geçimsiz olmasına sebep olur. Başlangıçta bir fissür ameliyatı doktoruna gitmemek artık ameliyatı gerektirir bir yırtığın gelişmesine sebep olmuştur.

Fissür Ameliyatı Doktoru ve İdeal Tedavi Yöntemi

Ameliyat farklı yöntemlerle yapılabilir. Fissür doktorunun muayenede vereceği karar çok önemlidir. Farklı ameliyat türleri uygulanabilmektedir. Yırtık zeminini çıkarmak, botoks uygulamak, makatı anestezi altında parmaklarla genişletmek gibi. Yırtık ameliyatında fissür doktorunun tecrübesi çok önemlidir. İdeal tedavi makat kasının kesilerek gevşetilmesidir. Çoğu fissür ameliyatı doktoru riskli olduğunu düşünerek bu ameliyatı yapmaktan çekinir.

Fissür Ameliyatı Doktorunun Doğru Teşhisi

Fissür ameliyatı doktorunun doğru teşhis sonrası titizlikle, tecrübeyle uygulayacağı sfinkterotomi denen ameliyat sonrası hastalar hastalıktan tamamen kurtulurlar. Ameliyat sonrası ilk tuvalet dahi çok rahat olur. Makat bölgesinin diğer hastalıkları gibi bu hastalığın tedavisi de özeldir ve konuya ilgili, tecrübeli fissür ameliyatı doktorunun tercihini gerekli kılar. Ameliyat sonrası kanama, infeksiyon oluşma ihtimali çok düşük de olsa vardır. Bu ameliyatta en korkulan problem tuvalet ve gaz kaçırmadır. Tecrübeli fissür doktoru ameliyatında bu ihtimal neredeyse sıfırdır.

Yeni oluşmuş fissürlerin büyük bölümü tibbi tedaviyle iyileşir. Lifli beslenme, dışkı yumuşatıcı ilaçlarla kolay dışkılama amaçlanır. Ayrıca kremler kullanılabilir. Sıcak su çok rahatlatıcıdır. 2-4 haftada iyileşmeyen fissür kronikleşmiş kabul edilir yani ameliyat ile tedavisi gerekir.

Yukarı