Fissür (yırtık) ve Tedavisi

FİSSÜR NEDİR?

Anal kanalda ( makat kanalında) oluşan çatlak (yırtık) şeklinde ağrılı bir yaradır. 100 kişiden 90 ında makatın arka tarafta, 10 unda makatın ön tarafında görülür.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Anal fissür dışkılama sonrası yanma şeklinde ağrı yapar. Bu ağrı birkaç dakika ile birkaç saat arası sürebilir. Ayrıca akıntıya bağlı ıslaklık ve kaşıntı olabilir. Bunların dışında idrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, idrar yapamama gibi belirtiler de oluşabilir. Zamanla çatlağın dış ucunda et sarkıntısı oluşur.

NEDENLERİ NELERDİR?

Genellikle sert ve kalın dışkılama sonrasında oluşur. Nedeni genellikle kabızlıktır. Çok ıkınmaya neden ishal sonrası da oluşabilir. Bazen barsak hastalıkları ve bazı sistemik hastalıklara da bağlı olabilir.

TEDAVİ EDİLMEZSE NE OLUR?

Bir kez oluştuğunda hasta ağrı nedeniyle dışkılamayı geciktireceğinden çok zor iyileşir. Bu nedenle tedavi edilmezse genellikle kronikleşir (müzminleşir).

TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Hastalık ilk oluştuğunda sıcak su oturma banyoları ve kremlerle tedavi edilebilir. Ancak yüksek oranda tekrarlama ve kronikleşme (müzminleşme) söz konusudur. Tıbbi tedavi ile iyileşmeyen hastalara cerrahi müdahale gerekir. Tedavisi muayenehane şartlarında lokal anestezi ile uygulanabilen bir işlemle yapılabilir.

FİSSÜR PROBLEMİNİN SEYRİ

Fissür halk tabiriyle makat ağızında yırtık, çatlak olarak ifade edilir. Bağırsak yırtığı de denir. Birinci sebep kabızlıktır. Tuvalette çek uzun süre oturma, ıkınma, makatın aşırı gerilmesi de sebep olabilir. İlk olduğunda makatta bıçakla kesilme, iğne batması gibi bir his oluşur. Ufak bir kanama veya tuvalet kağıdına kan bulaşması olur. Bu şikayet olur olmaz ilgili uzman hekime gidilmelidir. Hekim gözle muayene ile yırtık teşhisini koyar ve ilaçla tedaviye başlar. Bu aşamadaki ilaçla tedavisinin sonuç verme şansı vardır. İlaç tedavisi üç haftada sonuç vermez ise ameliyat gerekecektir, çünkü hastalık artık kronikleşmiş ve geçmeyecek anlamına gelir.

Fissürlü bir hastada hayat ızdırap olur. Her büyük tuvalette makatta çok şiddetli ağrılar olur ve saatlerce geçmez. İlerledikçe ağrı çok şiddetli olarak gün boyu devam eder. Kişi çalışma hayatını sürdürmekte zorlanır. Yemek yemeye, tuvalete gitmeye korkar hale gelir. Izdıraplı sinirli ve geçimsiz olmasına sebep olur. Başlangıçta bir uzman hekime baş vurmamak artık ameliyatı gerektirir bir yırtığın gelişmesine sebep olmuştur.

FİSSÜR TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Ameliyat farklı yöntemlerle yapılabilir. Uzman hekimin muayenede vereceği karar çok önemlidir. Farklı ameliyat türleri uygulanabilmektedir. Yırtık zeminini çıkarmak, botoks uygulamak, makatı anestezi altında parmaklarla genişletmek gibi. Genelde tedavi makat kasının kesilerek gevşetilmesi ile yapılır.

FİSSÜR AMELİYATI

Fissür teşhisi sonrası uygulanan sfinkterotomi denen ameliyat sonrası hastalar hastalıktan tamamen kurtulurlar. Ameliyat sonrası ilk tuvalet dahi çok rahat olur. Makat bölgesinin diğer hastalıkları gibi bu hastalığın tedavisi de özeldir ve uzman hekim tercihini gerekli kılar. Ameliyat sonrası kanama, infeksiyon oluşma ihtimali çok düşük de olsa vardır. Bu ameliyatta en korkulan problem tuvalet ve gaz kaçırmadır. Çok düşük olan bu ihtimalin yanında yine çok düşük ihtimal hastalığın nüksü olabilir.

Yeni oluşmuş fissürlerin büyük bölümü tibbi tedaviyle iyileşir. Lifli beslenme, dışkı yumuşatıcı ilaçlarla kolay dışkılama amaçlanır. Ayrıca kremler kullanılabilir. Sıcak su çok rahatlatıcıdır. 2-4 haftada iyileşmeyen fissür kronikleşmiş kabul edilir yani ameliyat ile tedavisi gerekir.

Yukarı