Basur nedenleri nelerdir?

En önemli sebep ailesel yatkınlıktır. Ailede varsa genelde diğer aile bireylerinde de görülme eğilimindedir. Kişiye bağlı en önemli sebep ise tuvalet alışkanlığıdır. Düzensiz tuvalete çıkma, tuvalette çok uzun süre oturma, aşırı ıkınma basur oluşturan en önemli etkendir. Ikınmayla artan basınç buradaki toplar damar yumaklarını genişletir ve zamanla esnekliğini kaybetmesine ve makattan dışarı çıkmasına neden olur. Kabızlık, posasız gıdalarla beslenme, uzun süre ayakta durmayı gerektiren işler, ağır işler, ishal, az posalı fast food türü beslenme basur nedenleri arasındadır. Sebeplerden biri de hamileliktir. Değişen hormon dengesi, kabızlık, bebeğin anne karnında oluşturduğu basınç hemoroidlerin şişmesine sebep olur.

Basur hastaları tedaviye karar verene kadar, uzunca bir süre, gereksiz yere ızdırap çekmektedir. Bu şekilde kaybedilen süre hastalığın tedavisini zorlaştırabilir. Hemoroidlerin % 95'i ameliyatsız, anestazisiz, ağrısız 5-10 dakika içerisinde tedavi edilebilmektedir.

Basur hangi sıklıkta görülür?

Basur en sık görülen hastalıklardan biridir. Yaklaşık iki, üç kişiden birinde basur problemi vardır. 15 – 65 yaş arasında kadın ve erkeklerde eşit oranda görülür.

Yukarı