Ameliyatsız Basur Tedavisi

Ameliyatsız basur tedavisi yapılabilir mi?

Basur tedavisinde hastanede yatmadan, klinik şartlarında uygulanabilen yöntemler vardır. Bu tedavilerin avantajı ayaktan klinik şartlarında, anestezisiz, ağrısız uygulanması ve hastanın günlük yaşamına devam edebilmesidir. Tedavi esnasında ağrı duyulmaz ve tedavi sonrası hasta yürüyerek ayrılır.

Ameliyatsız basur tedavi yöntemleri nelerdir?

Aşağıda açıklanan ameliyatsız yöntemler uygulandıkları yerde skar (nedbe) dokusu denilen, iyileşme dokusu oluşturarak gevşek dokuyu zemine tespit etmek esasına dayanırlar. Band ligasyon: Basur dokusunun dibine özel bir aletle lastik konularak boğulur. Böylece dolaşımı bozulan basur dokusu kendiliğinden düşer. İnfrared koagülasyon: Basur dokusuna özel bir aletle infrared ışığı verilir. İnfrared ışığı basur dokusunda pıhtılaşma ve büzüşme yaratarak kaybolmasını sağlar. Surgitron: Basurlu bölgeye özel aletle radyofrekans dalgası uygulanır. Radyofrekans enerjisi ile basur büzüşüp kaybolur. Kanama ve doku harabiyeti çok azdır. Özellikle dış basurlarda kullanılır. Skleroterapi: Basurun çevresindeki dokuya ilaç enjeksiyonu yapılır. Bu ilaç basur dokusunda pıhtılaşma ve büzüşme yaratarak kaybolmasını sağlar.

Basur lazerle ameliyatsız tedavi edilebilir mi?

Basurun ameliyatsız lazerle tedavisi pek mümkün değildir. Radyofrekans (surgitron) ve infrared tedavileri halk arasında lazer tedavisi diye bilinmektedir.

Yukarı