Hemoroid Nedenleri

Hemorid oluşumunda ailevi (irsi) yatkınlık önemlidir. Aşırı ıkınma hemoroid oluşturan en önemli etkendir. Ikınmayla artan basınç hemoroid yastıklarını genişleterek ve zamanla elastikiyetini kaybetmesine ve aşağı sarkmasına neden olur. Kabızlık, posasız gıdalarla beslenme, uzun süre ayakta durmayı gerektiren işler, ağır işler, ishal, az posalı fast food türü beslenme hemoroid nedenleri arasındadır. Hamilelikte basınç artmasının yanında hormonların etkisiyle hemoroid belirtileri ortaya çıkar. Hamilelik sonrasında bir kısmında tekrar geriler ve belirtiler kaybolur, bazılarında ise hemoroid kalıcı hale gelebilir.

Hemoroid hastaları tedaviye karar verene kadar, uzunca bir süre, gereksiz yere ızdırap çekmektedir. Boş yere geçen bu süre hastalığın kötüleşmesine neden olur ve tedaviyi zorlaştırır. Halbuki hemoroidlerin çok büyük bölümü, ameliyatsız ve 5-10 dakika içinde ameliyatsız tedavi edilebilirler.

Hemoroit hangi sıklıkta görülür?

Hemoroid en sık görülen hastalıklardan biridir. Yaklaşık üç kişiden birinde hemoroid problemi vardır. Kadın ve erkeklerde eşit orandadır. 15 yaşından önce dokular sağlam olduğundan hemoroit hastalığı pek görülmez. 65 yaşına kadar problem yaratmadıysa genellikle bu yaştan sonra ortaya çıkmaz.

Yukarı