Op.Dr.Kadir Uskuay

0212 306 47 87   -   0532 540 75 33

Sık Sorulan Sorular

Tedavi ağrılı mıdır?

Hemoroidin bağlanması tamamen ağrısızdır. Ancak dış hemoroid, fissür, fistül gibi hastalıkların tedavisinde lokal anestezi denilen o bölgenin uyuşturulması uygulaması gerekir.

Tedavi sonrası ağrılı mıdır?

Hayır. Hemen hiçbir tedaviden sonra tahammül edilemeyen, günlük yaşamı, iş hayatını etkileyecek ağrı olmaz.

Tedavi sonrası hastanede kalmak gerekir mi, kaç gün istirahat gerekir?

Tedaviden hemen sonra kalkar yürüyerek gidersiniz. Hiç istirahat etmeden günlük yaşama, işinize dönebilirsiniz.

Hangi şikayet olduğunda doktora gitmeliyim?

En ufak şikayette, şikayet başlar başlamaz doktora gitmelisiniz. Böylece hastalığınız ne olursa olsun çok daha kolay ve başarılı tedavi olursunuz.

Hemoroid kansere dönüşür mü?

Hemoroid hiçbir zaman kansere dönüşmez ancak kişi mevcut kanseri hemoroid sanarak tedaviye uğraşır, sonrasında hemoroidin kansere dönüştüğünü sanır. Ayrıca hemoroid olan bir kişide ilave olarak kanser de bulunabilir veya kanser sonradan ayrıca oluşabilir. Hemoroidi olan bir kişi tedavi olmadığında kanser olsa da şikayetlerin hemoroide bağlı olduğunu düşünüp teşhis ve tedavide gecikebilir.Bu nedenle şikayet başlar başlamaz hekime başvurmalı ve teşhis-tedavi sağlanmalıdır.

Tedaviden sonra tekrarlar mı?

Her tür tedavi sonrasında tekrarlama ihtimali vardır, ancak çok düşüktür. Tekrarlasa bile birkaç dakikalık tedavi ile tedavi edilir, tedavinin birden çok yapılmasında hiçbir risk yoktur, oysa diğer tür tedavilerde tedavinin tekrarlanması zor ve risklidir.

Tedavi sonrası tuvalet tutamama riski var mı?

Hayır. Tedavi sonrası kalıcı hiçbir risk yoktur. Bu tedaviyi defalarca yaptırsanız dahi hiçbir kalıcı komplikasyon olmaz. Ancak klasik hemoroid ameliyatı sonrasında tutamama, darlık, kalıcı ağrı-akıntı riski çok az da olsa vardır.

Hemoroid laserle tedavi edilir mi?

Hemoroid tedavisince laserin yararı yoktur. Maliyeti arttırmak dezavantajı vardır. Laserle tedavi hemen hiç uygulanmamaktadır. Halk arasında ısı ile tedavi laser olarak bilinmektedir. Bu tedavi ile de yeterli sonuç almak mümkün değildir.